Mycie i szorowanie domów drewnianych- czy to dobra i skuteczna metoda oczyszczania domów z drewna?

Mycie i szorowanie domów drewnianych- czy to dobra i skuteczna metoda oczyszczania domów z drewna

Drewniany dom niezależnie od położenia, technologii wykonania oraz użytego drewna konstrukcyjnego wymagać z czasem będzie odświeżenia i renowacji zewnętrznej elewacji, która narażona jest na degradacyjne warunki atmosferyczne. Kluczowymi czynnikami atmosferycznymi, które wpływają na żywotność powłoki zabezpieczającej, a tym samym drewna konstrukcyjnego są przede wszystkim promieniowanie słoneczne UV oraz wilgoć, także w postaci deszczu czy śniegu. Z wymienionych powyżej czynników degradacyjnych to promieniowanie słoneczne wydaje się mieć największy wpływ na żywotność samej powłoki ochronno-dekoracyjnej, z kolei wilgoć sprzyja biokorozji drewna oraz rozwojowi mikroorganizmów (grzyby, sinizna, algi, mchy, pleśń), które to z założenia są destrukcyjne dla drewna. W przypadku gdy powłoka ochronno-dekoracyjna na drewnianej elewacji ulega zużyciu (łuszczy się, odpryskuje, bądź jest wyblakła od słońca) lub pojawiły się widoczne gołym okiem charakterystyczne czarne przebarwienia i plamki świadczące o rozwoju sinic oraz innych grzybów niezbędne jest oczyszczenie takiej elewacji w celu uniknięcia potencjalnej destrukcji drewna stanowiącego element konstrukcyjny domu.

Najefektywniejszą pod każdym względem metodą oczyszczania takich drewnianych powierzchni jest piaskowanie niskociśnieniowe lub sodowanie, bądź wykorzystanie alternatywnych ścierniw tj. łupiny orzecha włoskiego, kolby kukurydzy czy granulatu szklanego, o których napisano osobne artykuły na naszym blogu poświęconym w całości tematowi renowacji drewnianych domów i elewacji. Wśród niektórych balowiczów oraz mieszkańców domów z drewna krąży opinia, że najefektywniejszą a zarazem najlepszą dostępną opcją czyszczenia drewnianych elewacji jest ich ręczne mycie i szorowanie/szczotkowanie. Nic bardziej mylnego.. Mycie szarym mydłem i szorowanie nylonową lub ryżową szczotką drewnianej elewacji nie jest dobrym wyborem, a jedynym plusem tej metody jest jej atrakcyjna cena. Szorowanie drewna zarówno ręczne jak i mechaniczne przyczynia się do unoszenia włókien drewna, przez które następnie wnika w jego głąb wilgoć, już na etapie samego mycia. Następstwem tego jest stworzenie dogodnych warunków do rozwoju grzybów i pleśni, które niszczą komórki drewna powodując tym samym jego późniejsze butwienie i dalszą degradacje. By zatrzymać dalsze wnikanie wilgoci koniecznym będzie przeszlifowanie całej elewacji w celu wyrównania powierzchni i usunięcia między innymi wspomnianych powyżej uniesionych włókien drewna. Ostatecznie, dodatkowa czynność generować będzie dodatkowy koszt oraz przede wszystkim znacznie wydłuży czas renowacji. Co więcej, mycie i szorowanie drewnianej elewacji nie jest na tyle skuteczną metodą by całkowicie usunąć złuszczone i wypłowiałe powłoki zabezpieczające oraz głębsze wtrącenia biokorozji, wobec czego i w tym przypadku koniecznym będzie przeszlifowanie całej powierzchni, bądź z początku wykorzystanie metody piaskowania niskociśnieniowego lub sodowania. Opisywana tu metoda sprawdzić się może wyłącznie zapobiegawczo w momencie odświeżania i konserwacji elementów konstrukcyjnych domu w trakcie corocznego przeglądu stanu technicznego drewnianej elewacji, przy założeniu, że szorowane będą wyłącznie te miejsca, na których znajduje się szerokorozumiany bród oraz naturalne naloty, a także miejsca z ciemnymi przebarwieniami (potencjalna biokorozja drewna). W przypadku wspomnianych powyżej prac renowacyjno-konserwujących najlepszą dostępną metodą odświeżenia drewnianego domu jest mycie niskociśnieniowe ciepłą wodą zastosowane łącznie z chemią dedykowaną myciu drewnianych domów i elewacji. By utrzymać możliwie najlepszy stan techniczny domu z drewna wskazanym jest po takim myciu i odtłuszczeniu nałożenie dodatkowej warstwy zabezpieczającej po przeszlifowaniu całej powierzchni dla nadania obu warstwom (stara-nowa) lepszego kontaktu i przyczepu.

Jeśli zamierzasz odświeżyć swój drewniany dom lub elewację, a nie wiesz jak to zrobić lub nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź napisz do nas, a my udzielimy darmowej porady i zaproponujemy najlepszą możliwą opcję renowacji Twojego domu z drewna. Z naszej strony oferujemy kompleksowe doradztwo w szeroko rozumianym temacie renowacji drewnianych domu, elewacji, a także drewnianych kościołów i karczm- od oczyszczania po hydrodynamiczną impregnację natryskową. Co więcej, oferujemy rzetelne doradztwo w doborze najlepszych produktów do impregnacji Twojego drewnianego domu, również w jego wnętrzu. Przeprowadzamy kompleksową renowację drewnianych domów i elewacji- od oczyszczania po impregnację i malowanie. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej.

Chcesz sprawdzić skuteczność naszych usług oraz nasze doświadczenie? Bez dodatkowych kosztów przyjedziemy wykonać wstępną próbę oczyszczania i test naszego parku maszyn.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU I POSTAW NA SPRAWDZONĄ EKIPĘ!

KMI Pro System – Twój Partner w renowacji domów drewnianych

Naszą specjalnością jest sodowanie, piaskowanie niskociśnieniowe, szlifowanie i mycie drewnianych domów, karczm, kościołów oraz wszystkich innych obiektów z drewna. Przeprowadzamy kompleksową renowację- od oczyszczania po impregnację i malowanie. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej. Specjaliści od renowacji drewna to my!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wycena

Skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego.
Do zapytania dołącz zdjęcia budynku z każdej jego strony.
Jeśli dysponujesz projektem domu, dołącz do zapytania rzuty elewacji z wymiarami.
Podaj lokalizację i zostaw swój numer telefonu w razie dodatkowych pytań.
Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak będziemy mogli.
Zapewniamy szybki termin realizacji!
Działamy na terenie całej Polski i Europy.