Wsparcie UE

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Nazwa operacji: KMI Soda System- ekologiczne i bezinwazyjne oczyszczanie powierzchni, w tym zabytków i towarzyszącej infrastruktury Główny cel operacji: otworzenie działalności gospodarczej, która zajmować się będzie szerokorozumianym oczyszczaniem powierzchni metodą obróbki strumieniowo-ściernej wodorowęglanem sodu tj. sodowanie. Planowane wyniki operacji: ugruntowanie silnej pozycji na rynku w branży oczyszczania powierzchni. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

drewniany budynek po sodowaniu

Co to jest sodowanie? Dlaczego sodowanie jest zalecane w oczyszczaniu drewnianych elewacji i zabytków?

Co to jest sodowanie?

Sodowanie to ekologiczna i w pełni bezinwazyjna metoda oczyszczania powierzchni. Znakomicie sprawdza się w pracach konserwatorskich przy zabytkowych obiektach zbudowanych z cegły, kamienia czy piaskowca, a także znajduje idealne zastosowanie w renowacji drewnianych budynków, gwarantując przy tym zachowanie pierwotnej struktury drewna bez jakichkolwiek uszkodzeń i ubytków. Charakterystyka procesu sodowania pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca i z powodzeniem usunąć wszystkie zabrudzenia, w tym wtrącenia biologiczne jak mikroorganizmy, grzyby czy mchy. Soda oczyszczona wykorzystywana w sodowaniu jest nieszkodliwa dla człowieka i roślin, co więcej jest w pełni biodegradowalna i rozpuszcza się w wodzie.

Dlaczego sodowanie zalecane jest w oczyszczaniu drewnianych domów i zabytków?

Największą zaletą sody oczyszczonej wykorzystywanej w sodowaniu jest jej twardość oraz kształt. Soda jest bardzo miękkim materiałem, jej twardość określona jest na poziomie 2,5 wg. skali twardości Mohsa (dla porównania gips ma twardość równą 2), co wskazuje na jej lekką strukturę. Wspomnieć należy również o kulistym kształcie sody, który również podkreśla delikatny charakter tego ścierniwa- często porównywany piasek kwarcowy cechuje ostro krawędziowy kontur. Wszystko to sprawia, że sodowanie idealnie nadaje się do oczyszczania drewnianych domów i zabytków, ponieważ nie powoduje jakichkolwiek uszkodzeń struktury drewna. Ma to kluczowe znaczenie w pracach konserwatorskich drewnianych zabytków tj. kościoły, gdzie precyzja i delikatność są na pierwszym planie. Należy tutaj zaznaczyć, że pomimo swojej delikatności sodowanie pozwala całkowicie usunąć stare powłoki zabezpieczające oraz pozostałe zabrudzenia, w tym wtrącenia biologiczne jak mikroorganizmy, grzyby czy mchy. Sodowanie zalecane jest również w przypadku oczyszczania elewacji z egzotycznego drewna lub wyjątkowo miękkiego (np. sosna), które podatne jest na „żłobienie”.
Wskazane powyżej zalety metody sodowania przedstawiają ją jako najkorzystniejszą w pracach renowatorskich drewnianych domów i zabytków.

Jaka jest przewaga sodowania drewna nad czyszczeniem suchym lodem?

Technologia obróbki suchym lodem z powodzeniem sprawdza się w czyszczeniu drewna. Niemniej jednak, obarczona jest ona pewnymi niedogodnościami, a mianowicie niedalekim zasięgiem pracy maszyny, co w przypadku drewnianych domów i elewacji uniemożliwia realizację w całości. Co więcej, czyszczenie suchym lodem jest zdecydowanie droższą usługą w porównaniu do sodowania. Wykorzystywane przez nas zaawansowane maszyny do sodowania z powodzeniem pozwalają na realizację zlecenia oczyszczania nawet w odległości 100m od urządzenia, co tym samym umożliwia całkowicie oczyścić drewniany budynek lub dotrzeć w oddalone i trudno dostępne miejsca.

Sodowanie drewna – na czym polega i jak wygląda?

Sodowanie to pokrewna technologia piaskowania. Obie te metody bazują na tej samej zasadzie działania, a mianowicie na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które przy wysokim ciśnieniu i wydatku zasila wypełnione ścierniwem (soda oczyszczona) urządzenie w powietrze. W dalszym etapie za pośrednictwem specjalistycznych przewodów ziarna sody transportowane są w strumieniu sprężonego powietrza, które następnie poprzez dyszę wylatują z dużą prędkością sięgającą nawet do 950 km/h. Energia kinetyczna sody przy takiej prędkości ma bardzo duży potencjał do usuwania przeróżnych zanieczyszczeń przy jednoczesnej bezinwazyjności dla oczyszczanej powierzchni.

By z powodzeniem czyścić sodą oczyszczoną należy posiadać odpowiedniej klasy sprzęt. Praca z sodą wymaga zaawansowania począwszy od konieczności uzdatniania sprężonego powietrza (usuwanie wilgoci i oparów oleju) kończąc na precyzyjnym układzie sterowania i dozowania. Piaskarki starszej generacji nie są w stanie stabilnie i bez przerwy pracować na sodzie.
Oprócz samego sprzętu istotnym czynnikiem jest doświadczenie operatora, który odpowiednio dobierze wszystkie parametry pracy urządzenia tj. ciśnienie robocze i ilość podawanego ścierniwa, a także dostosuje rozmiar i kształt dyszy do charakterystyki pracy.

Z naszej strony oferujemy profesjonalne doradztwo w doborze najoptymalniejszej metody oczyszczania (piaskowanie niskociśnieniowe i sodowanie) Twojego drewnianego domu i doborze najlepszych produktów do impregnacji.

Zaufaj naszemu doświadczeniu i postaw na sprawdzoną ekipę!
Jesteśmy specjalistami w oczyszczaniu (sodowanie i piaskowanie niskociśnieniowe) i impregnacji.

Dlaczego my mamy zająć się Twoim domem?

  • Jesteśmy specjalistami w dziedzinie renowacji domów drewnianych- sprawdź opinie naszych klientów
  • Jesteśmy rzetelni i sumienni- jako jedyni na rynku udzielamy gwarancji na wykonane przez nas usługi
  • Jesteśmy profesjonalistami- nasze usługi świadczymy wykorzystując najlepsze dostępne na rynku maszyny
  • Jesteśmy elastyczni i komunikatywni- dostosowujemy się do potrzeb i wymagań każdego klienta
  • Jesteśmy przewidywalni- nasze usługi są ubezpieczone
  • Jesteśmy wydajni i skuteczni- kompleksowa renowacja od oczyszczania do impregnacji nie potrwa dłużej niż tydzień
  • Nie boimy się wyzwań- wykonamy renowację Twojego drewnianego domu nawet na samym szczycie góry
  • Renowacje domów drewnianych/domów z bali przeprowadzamy kompleksowo- od oczyszczania po impregnację. Profesjonalne doradztwo w zakresie oczyszczania (piaskowanie i sodowanie), impregnacji i doboru najlepszych środków zabezpieczających stricte dla Twojego drewnianego domu.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU I POSTAW NA SPRAWDZONĄ EKIPĘ!

KMI Pro System – Twój Partner w renowacji domów drewnianych. Jeśli zamierzasz przeprowadzić renowację domu z bali, drewnianej elewacji, tarasu czy jakiegokolwiek obiektu drewnianego, skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas, a my udzielimy profesjonalnej porady i przygotujemy darmową wycenę. Chcesz sprawdzić skuteczność naszej usługi? Przyjedziemy wykonać próbę oczyszczania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wycena

Prześlij nam zapytanie wraz ze zdjęciem i lokalizacją.
Bezpłatną wycenę otrzymasz w ciągu 24h.
Zapewniamy szybki termin realizacji!
Działamy na terenie całej Polski i Europy.