Granulat szklany (zmielone szkło) – eko-ścierniwo do oczyszczania drewnianych domów i elewacji

Granulat szklany - eko-ścierniwo do oczyszczania drewnianych domów i elewacji

W artykule o łupinach orzecha i kolbach kukurydzy jasno wskazano różnicę między sodą oczyszczoną a drobnoziarnistym piaskiem kwarcowym (piaskowanie drewna) oraz alternatywnymi dla sody (sodowanie drewna) ścierniwami, które to dzięki nieco odmiennym właściwościom fizycznym stają się bardzo ciekawą opcją w oczyszczaniu / usuwaniu starych powłok malarskich oraz wtrąceń biokorozji z drewnianych elewacji i nie tylko. Kolejnym, bardzo interesującym pod wieloma względami ścierniwem, stosowanym coraz częściej w branży renowacji drewnianych domów, kościołów czy karczm staje się granulat szklany. Granulat ten określany jest eko-ścierniwem, ponieważ powstaje w procesie kruszenia i mielenia specjalnie przygotowanego szkła pochodzącego między innymi z wyselekcjonowanych odpadów szklanych. Tak poddane recyclingowi skruszone i zmielone szkło (granulat szklany) wydaje się być najlepszą alternatywą dla oczyszczania drewnianych domów i elewacji metodą piaskowania niskociśnieniowego. Oba porównywane w tym artykule ścierniwa (drobnoziarnisty piasek kwarcowy i granulat szklany) mają zbliżoną twardość i jednakowy ostro krawędziowy, nierównomierny kształt. Kluczową różnicą w procesie oczyszczania drewnianych domów i elewacji jest fakt, że zastosowanie granulatu szklanego jest metodą mniej pylącą w porównaniu do wykorzystywanego w piaskowaniu drewna drobnoziarnistego piasku kwarcowego (0,1 – 0,3 mm). Może mieć to duże znaczenie w przypadku oczyszczania drewnianego domu, elewacji czy kościoła w gęstej zabudowie mieszkaniowej, ponieważ charakterystyka procesu piaskowania drewna wymagałaby w takich warunkach zastosowania dyszy do hydro-piaskowania, co w ostatecznym rachunku wydłużyłoby czas renowacji drewnianej elewacji o czas odparowania wilgoci z elewacji przed impregnacją i ostatecznym malowaniem. W dużym uproszczeniu opisana powyżej metoda polega na doprowadzenia do strumienia mieszanki sprężonego powietrza ze ścierniwem bieżącej wody, wytwarzając w ten sposób swojego rodzaju otoczkę wodną dla pyłu.

W dużym skrócie, granulat szklany bardzo dobrze sprawdza się w oczyszczaniu drewnianych domów i elewacji. Co więcej, jest ekologiczny i całkowicie bezpieczny w użyciu. Na jego zastosowanie w renowacji domów z drewna przekłada się również możliwość jego wielokrotnego użycia, co w przypadku często wykorzystywanej sody (sodowanie drewna) jest niemożliwe. Wszystko to wskazuje, że granulat szklany staje się idealnym zamiennikiem dla drobnoziarnistego piasku kwarcowego (piaskowanie domów z drewna), przy zachowaniu jednakowej skuteczności i szybkości usuwania wszystkich powłok zabezpieczających, wtrąceń biokorozji i rozkwitów mikroorganizmów (grzyby, glony itp.). Podobnie jak w przypadku metody piaskowania niskociśnieniowego, z użyciem granulatu szklanego może wiązać się pewna inwazyjność struktury zewnętrznej drewna (w dotyku oczyszczona powierzchnia może być delikatnie chropowata).

Jako posiadacz domu z drewna musisz wiedzieć, że renowacje drewnianej elewacji warto zlecić profesjonalistom, którzy zaproponują najoptymalniejszą metodę i najkorzystniejsze ścierniwo do oczyszczania Twojego drewnianego domu, z których na niniejszym blogu opisano już łącznie 5. Z naszej strony oferujemy kompleksowe doradztwo w szeroko rozumianym temacie renowacji drewnianych domu, elewacji, a także drewnianych kościołów i karczm- od oczyszczania po hydrodynamiczną impregnację natryskową. Co więcej, oferujemy rzetelne doradztwo w doborze najlepszych produktów do impregnacji Twojego drewnianego domu. Przeprowadzamy kompleksową renowację drewnianych domów i elewacji- od oczyszczania po impregnację i malowanie. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU I POSTAW NA SPRAWDZONĄ EKIPĘ!

KMI Pro System – Twój Partner w renowacji domów drewnianych

Naszą specjalnością jest sodowanie i piaskowanie niskociśnieniowe drewnianych domów, karczm, kościołów i wszystkich innych obiektów z drewna. Przeprowadzamy kompleksową renowację- od oczyszczania po impregnację. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej. Specjaliści od renowacji drewna to my!

Jeśli zamierzasz przeprowadzić renowację domu z bali, drewnianej elewacji, tarasu czy jakiegokolwiek obiektu drewnianego, skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas, a my udzielimy profesjonalnej porady i przygotujemy darmową wycenę. Chcesz sprawdzić skuteczność naszej usługi? Przyjedziemy wykonać próbę oczyszczania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wycena

Skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego.
Do zapytania dołącz zdjęcia budynku z każdej jego strony.
Jeśli dysponujesz projektem domu, dołącz do zapytania rzuty elewacji z wymiarami.
Podaj lokalizację i zostaw swój numer telefonu w razie dodatkowych pytań.
Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak będziemy mogli.
Zapewniamy szybki termin realizacji!
Działamy na terenie całej Polski i Europy.