Łupiny orzecha i kolby kukurydzy jako alternatywa dla sody

Kluczowy parametr, dominująca cecha, która odróżnia sodę oczyszczoną od drobnoziarnistego piasku kwarcowego jest twardość, określana w skali twardości Mohsa. I tak, soda wykorzystywana w sodowaniu drewnianych domów i elewacji posiada twardość 2,5 wg. skali twardości Mohsa. Z kolei, drobnoziarnisty piasek kwarcowy (piaskowanie niskociśnieniowe/hydropiaskowanie) w zależności od złoża i składu chemicznego cechuje się twardością na poziomie 6 – 6,5 w skali Mohsa. Kolejną dominującą różnicą podkreślającą delikatny charakter sody jest jej struktura, a dokładnie precyzując kształt, który jest kulisty. Z kolei, porównywany tu drobnoziarnisty piasek kwarcowy cechuje się przede wszystkim ostro krawędziowym i nierównomiernym konturem. Wskazane powyżej zalety sody oczyszczonej (sodowanie drewna) sugerują jej zastosowanie w oczyszczaniu delikatnych lub wymagających precyzji i subtelności materiałów itp. Nie znaczy to, że drobnoziarnisty piasek kwarcowy nie nadaje się do oczyszczania drewna (piaskowanie drewna), bo niskociśnieniowe piaskowanie perfekcyjnie usuwa stare powłoki i przygotowuje drewno do impregnacji oraz malowania, jednak w przypadku drewnianych kościołów, karczm, domów czy elewacji czasem wymaga się od ścierniwa cech wspólnych sody i piasku, o czym więcej napisano w kolejnym akapicie tego artykułu.

Podobnie jak soda, łupiny orzecha włoskiego i kolby kukurydzy cechuje znacznie niższa twardość i słabsza struktura w porównaniu do drobnoziarnistego piasku kwarcowego, bardzo często wykorzystywanego w oczyszczaniu (piaskowanie drewna) drewnianych domów i elewacji. Oba te ścierniwa podobnie jak soda (sodowanie drewna) są ekologiczne i bezpieczne zarówno dla środowiska lądowego i wodnego, jak i samych ludzi. Zasadniczą różnicą pomiędzy dostępnymi alternatywnymi ścierniwami a sodą (sodowanie drewna) oprócz twardości jest ich kształt, który jest nieregularny i nierównomierny. Co więcej, ścierniwa te w porównaniu do sody są wielokrotnego użytku. Zarówno łupiny orzecha jak i kolby kukurydzy przed wykorzystaniem w procesie oczyszczania drewna poddawane są odpowiednio kruszeniu i mieleniu do uzyskania założonej frakcji ziaren ścierniwa. Z reguły, dominującym kształtem zarówno łupin orzecha włoskiego i kolb kukurydzy jest kształt ostro krawędziowy, nierównomierny. Niemniej jednak, w przypadku zmielonych kolb kukurydzy ziarna ścierniwa mają bardziej łagodny kontur tj. krańce ziaren są bardziej zaokrąglone, obłe w porównaniu do łupin orzecha. Łupiny orzecha włoskiego cechuje relatywnie niska twardość (2,5 – 3,5 wg. skali twardości Mohsa), bardzo zbliżona do sody używanej w sodowaniu domów drewnianych. Z kolei, kolby kukurydzy mają twardość na poziomie 4 – 4,5. Większa twardość i dominujący ostro krawędziowy kształt wskazuje, że alternatywne dla sody ścierniwa mają większą siłę uderzenia w starą powłokę zabezpieczającą, skutecznie przyspieszając tym samym proces oczyszczania drewnianego domu i elewacji z wszystkich wtrąceń biologicznych i brudu. Na podstawie tych różnic można bezpośrednio wskazać, że zarówno łupiny orzecha włoskiego jak i kolby kukurydzy mają nieznacznie bardziej skuteczne działanie w porównaniu do sody oczyszczonej stosowanej w sodowaniu drewna. Ostatecznie, w niektórych przypadkach zastosowanie alternatywnych ścierniw dla sody może przyczynić się do skuteczniejszego i szybszego oczyszczania drewnianych domów i elewacji, w szczególności z twardych powłok zabezpieczających oraz głębszych wtrąceń biokorozji i mikroorganizmów. Należy tu również podkreślić fakt, że w kwestii szybkości i skuteczności usuwania nawet kilku warstw najtwardszych powłok i najgłębszych wtrąceń biokorozji najlepiej sprawdzi się drobnoziarnisty piasek kwarcowy. Z jego użyciem może wiązać się jednak pewna inwazyjność struktury zewnętrznej drewna.

Jest wiele metod, technik i samych ścierniw, które stosuje się w renowacji drewnianych domów, elewacji, starych kościołów, karczm i zabytków. Z naszej strony oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie doboru najoptymalniejszej metody usuwania starych powłok i wtrąceń biokorozji z drewnianej elewacji Twojego domu- piaskowanie drewna, sodowanie drewna, szlifowanie i mycie. Co więcej, oferujemy rzetelne doradztwo w doborze najlepszych produktów do impregnacji Twojego drewnianego domu. Przeprowadzamy kompleksową renowację drewnianych domów i elewacji- od oczyszczania po impregnację i malowanie. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej.

ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU I POSTAW NA SPRAWDZONĄ EKIPĘ!

KMI Pro System – Twój Partner w renowacji domów drewnianych

Naszą specjalnością jest sodowanie i piaskowanie niskociśnieniowe drewnianych domów, karczm, kościołów i wszystkich innych obiektów z drewna. Przeprowadzamy kompleksową renowację- od oczyszczania po impregnację. Wykonujemy również renowacje drewnianych tarasów i stolarki okiennej. Specjaliści od renowacji drewna to my!

Jeśli zamierzasz przeprowadzić renowację domu z bali, drewnianej elewacji, tarasu czy jakiegokolwiek obiektu drewnianego, skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas, a my udzielimy profesjonalnej porady i przygotujemy darmową wycenę. Chcesz sprawdzić skuteczność naszej usługi? Przyjedziemy wykonać próbę oczyszczania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wycena

Skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego.
Do zapytania dołącz zdjęcia budynku z każdej jego strony.
Jeśli dysponujesz projektem domu, dołącz do zapytania rzuty elewacji z wymiarami.
Podaj lokalizację i zostaw swój numer telefonu w razie dodatkowych pytań.
Na Twoje zapytanie odpowiemy najszybciej jak będziemy mogli.
Zapewniamy szybki termin realizacji!
Działamy na terenie całej Polski i Europy.